Bez mobilního telefonu si dnes už nedokážeme představit každodenní, moderní život a práci. Využitelnost mobilních telefonů se stále s novými aplikacemi rozšiřuje a je prakticky nevyčerpatelná. U nás najdete vždy nejnovější modely od klasických tlačítkových telefonů až po chytré telefony z české distribuce a se zárukou.
Ještě, než se budete rozhodovat pro pořízení telefonu, tak je dobré si uvědomit, jestli chcete chytrý telefon nebo klasický tlačítkový telefon. Na trhu tlačítkových telefonu není v dnešní době už samozřejmě takový výběr jako na poli chytrých telefonů. Tlačítkové telefony mohou být také odolné nebo véčkové konstrukce. Výrobci, kteří vyrábějí tlačítkové telefony jsou například Alcatel, Nokia nebo Panasonic. Senioři spíše ocení tlačítkový telefon, který může být samozřejmě i chytrý. Telefon pro seniory by měl mít, pokud možno velká tlačítka, velký displej a jednoduché ovládání. Vhodné značky pro seniory jsou například Aligator nebo CUBE1.
Chytré telefony disponují operačním systémem Android, který například využívají chytré telefony značek Samsung, Sony, Xiaomi, Honor, Huawei, Motorola, Nokia nebo iOS, který využívají prémiové chytré telefony značky Apple. U dražších telefonů můžete narazit na funkci bezdrátového nabíjení. To je vhodná, pokud se vám nechce neustále hledat a zapojovat kabely. V dnešní době tento druh nabíjení podporuje již několik značek a další neustále přibývají. Na poli chytrých telefonů je velký konkurenční boj o technologickou převahu, proto jsou tu chytré telefony značek Realme, OnePlus nebo TCL, které neustále vyvíjí svá zařízení a nabízejí tak za skvělou cenu naprosto parádní výkony a špičkové parametry. Určitě je dobré tyto nové značky při výběru chytrého telefonu zohlednit, vyplatí se to!
V dnešní době by žádnému chytrému telefonu neměla chybět podpora vysokorychlostního LTE internetu. Pomalu a jistě do Čech přichází i technologie 5G. V horizontu několika let by se však 5G již mohlo stát standardem zajišťujícím vysoké přenosové rychlosti. Podporu 5G mají především dražší telefony, ale už se můžete setkat s podporou sítě 5G i v telefonech střední třídy.
Pokud chcete využívat bezkontaktní platby mobilem, je dobré se podívat na chytré telefony podporující technologii NFC. NFC totiž slouží k oboustrannému přenosu dat a informací. Používá se nejčastěji při platbách mobilem. Chytrý telefon vám tak zcela nahradí nebezpečnou plastovou platební kartu.
Pokud chcete oddělovat pracovní telefon od soukromého, můžete vybírat z široké nabídky chytrých telefonů podporující dvě SIM karty. Na jedné kartě můžete mít hlasový tarif a na druhé datový, případně můžete využívat služeb dvou operátorů zároveň. Velké množství telefonů umožňuje využívání datových služeb pouze v jednom ze SIM slotů. Pokud telefon nemá fyzický slot pro druhou SIM kartu, tak nabízí alespoň hybridní varianta, tedy podporu eSIM.
Chytré telefony myslí i na pokročilou funkci zabezpečení. Zabezpečení je zajištěno čtečkou otisků prstů nebo rozpoznáním obličeje. Chytré telefony s moderními AMOLED displeji mají čtečku otisků prstů integrovanou přímo v displeji. LCD IPS displeje tuto možnost mít nemohou, proto je čtečka umístěna na boku nebo na zádech telefonu. Velkou novinkou jsou ohebné displeje, které vyrábí několik předních výrobců, kteří tak dokázali skloubit řadu pokročilých technologií do jednoho komplexního a výjimečného zařízení. Ve složeném stavu dokáže poskytnout relativně kompaktní rozměry pro snadné přenášení v běžné kapse a zároveň je vybaven velmi rozměrným displejem určeným k pohodlné práci nebo zábavě
Většina telefonů má slot na přídavnou paměťovou kartu většinou do velikostí 256 až 512 GB. Pokud přístroj nemá stol, tak raději při koupi volte paměť větší, protože není nic horšího než bojovat s místem. Při výběru rovněž berte v potaz, že do velikosti uživatelské paměti telefonu není zahrnut jeho operační systém, který může klidně zabrat až 5 GB místa.
Kromě klasických chytrých telefonů vyrobených z plastu, hliníku, skla nebo nerezové oceli, můžete vybrat i velmi odolné chytré telefony Doogee nebo Caterpillar, které vydrží opravdu všechno. Telefony také dost často splňují nějakou formu ochrany odolnosti. Můžete je tak vystavit vlhku či prachu, aniž by jim to uškodilo. Například IP67 nebo IP68. První číslo značí odolnost vůči proniknutí prachu, druhé proti vodě. Odolné mobilní telefony můžete nechat ponořené ve vodě, některé dokonce i ve slané, spouštět z různých výšek na tvrdou zem, chodit v prašném prostředí a nic se jim nestane. Některé z nich mají dokonce i armádní certifikace odolnosti nebo infračervené vidění. Přitom jim nechybí výkon a rychlosti klasických chytrých telefonů. Odolné chytré telefony jsou vhodné pro náročné pracovní nebo outdoorové využití.
Na co se tedy při výběru telefonu zaměřit?
- K čemu budete telefon využívat (chytrý telefon nebo tlačítkový telefon)
- Výběr operační systém telefonu (Android nebo iOS)
- Velikost a technologie displeje (AMOLED displej nebo IPS displej)
- Výkon a operační paměť
- Kapacita baterie
- Kvalitu fotoaparátu, předního i zadního
- Interní paměť pro ukládání dokumentů nebo fotek (telefony se slotem pro paměťovou kartu)
- Materiál a odolnost telefonu
- Praktické funkce (NFC, 5G, dvě SIM karty)
Ke všem mobilní telefonům můžete také dokoupit různé příslušenství od nabíječek, kabelů nebo redukcí až po ochranná skla a pouzdra ve špičkových kvalitách. Pro dobíjení moderních chytrých telefonu se také hodí kvalitní powerbanka. Při poslechu hudby určitě využijete bezdrátová nebo drátová sluchátka. Pro zachycení vašich životních okamžiků využijete u chytrého telefonu oblíbené selfie tyče, stativy nebo držáky.